SPEK:n ohjeita tilaisuuksiin osallistujille ja järjestäjille pandemian aikana
Jos olet osallistumassa johonkin tilaisuuteen tai järjestämässä tilaisuutta, ota käyttöösi SPEK:n hyvät ohjeistukset!
Jos olet osallistumassa johonkin tilaisuuteen tai järjestämässä tilaisuutta, ota käyttöösi SPEK:n hyvät ohjeistukset!
Aluehallintovirasto on julkaissut 21.9. päivitetyn ohjeen, jonka tarkoitus on tukea yleisötilaisuuksien ja kokoontumisten järjestämistä sisätiloissa ja alueellisesti rajatuissa ulkotiloissa turvallisesti koronaepidemian aikana. Ohjetta noudattamalla voidaan estää tartuntoja ja vähentää altistuneiden määrää.
Uudenmaan Pelastusliitto järjestää varhaisnuoriso-osaston kouluttajakurssin 9.-10.10.2021. Kurssi on tarkoitettu varhaisnuoriso-osaston kouluttajille tai kouluttajaksi aikoville vähintään 16-vuotiaille palokuntalaisille, jotka haluavat uusia eväitä varhaisnuoriso-osastossa kouluttamiseen, lasten ja nuorten kohtaamiseen sekä koulutuksen suunnitteluun.
Kysyimme toukokuussa jäsenistöltämme, millaista koulutusta ja/tai tukea palokunnissa tarvittaisiin. Saimme lähes 90 vastausta, näiden perusteella lähdemme miettimään syksyn koulutuksia. Suurkiitos siis teille kaikille jotka vastasitte, saimme arvokasta palautetta!
Hyvät palokuntalaiset, syksyä kohti mennään, ja ennen kuin huomataankaan, on jo joulu! Monta juttua kuitenkin vielä tekemättä ennen sitä, tässä tietoa muutamista jutuista ja samalla kalenteriin voi jo merkata
UPL:n syyskokouksen ja perinteisen puuropäivän
Teresa Pentikäinen on palkattu Uudenmaan Pelastusliiton toiminnanjohtajaksi 1.8.2020 alkaen.
Uudenmaan Pelastusliiton jäsenyhdistysten toiminnan tukeminen ja yhteistyö sidosryhmien ja muiden yhteistyötahojen kanssa ovat avaintehtäviä hänen työssään. Pentikäisen vastuulla on Uudenmaan Pelastusliiton toiminnasta vastaaminen liiton hallituksen ohjeistuksen mukaisesti.
Mediatiedote 6.2.2018
Tulipalojen määrä laskee, viime vuonna tapahtui 12 000 tulipaloa. Erityisesti laskua on ollut rakennuspalojen määrässä. Vain yli 65 vuotiaiden aiheuttamat palot ja sähkölaitepalot ovat kasvussa. Vuonna 2017 oli ennakkotietojen mukaan 63 palokuollutta.