Palokunta on yhteisö, joka kuuluu kaikille
Tammikuusta kesäkuuhun liiton järjestöpuolen tilaisuuksiin –nuorten, naisten, veteraanien ja tukiosastojen toimintaan – on osallistunut noin 500 palokuntalaista. Luku on hengästyttävä, mutta sitäkin tärkeämpää on se, mitä se kertoo: palokuntamaailma elää ja hengittää myös muualla kuin omassa palokunnassa.
Palokuntaharrastus ei ole vain harjoituksia, kursseja ja hälytyksiä. Se on yhteisö, jossa jokaiselle löytyy oma paikka – iästä, taustasta ja tavoitteista riippumatta. Järjestötoiminnan kautta syntyy osallistumisen mahdollisuuksia niille, jotka kaipaavat tekemistä, kohtaamisia ja merkityksellistä yhdessäoloa.
Lukuihin sisältyy hallinnollista koulutusta, veteraanien retkiä, nuorten koulutusta ja tietysti osallistuttu talvileiriin, suurimpana väkimäärältään. On kehitetty tulevia leirejä, koulutettu osastojen johtajia ja hygieniapassia, sekä kävelty kevyitä kilsoja naisten tapahtumassa, unohtamatta alueen kuutta CTIF -joukkuetta ja heidän lähes joka viikkoisia treenejään! Näiden liiton järjestäminen tilaisuuksien lisäksi palokunnat ovat osallistuneet erilaisiin kilpailuihin, viikonloppuleireihin ja erilaisiin yhteisharjoituksiin, iso hatunnosto kaikelle toiminnalle!
On upeaa nähdä, kuinka laajasti toiminta kokoaa ihmisiä yhteen. Nuoret löytävät kavereita ja kasvavat osaksi yhteisöä. Naiset rakentavat omaa toimintakulttuuriaan ja verkostojaan. Veteraanit tuovat mukanaan kokemusta, tarinoita ja jatkuvuutta. Jokainen osallistuja on tärkeä osa tätä kokonaisuutta.
Juuri tämä tekee palokuntatoiminnasta ainutlaatuista: se ei sulje ketään ulkopuolelle. Sen sijaan se kutsuu mukaan – tekemään, oppimaan, vaikuttamaan ja olemaan osa jotakin suurempaa. Nyt suurena puristuksena ja kesän yhtenä kohokohtana on Häly 2026 – palokuntanuorten kansainvälinen suurleiri Maskussa. Syksyllä taas on edessä uudet tapahtumat ja tilaisuudet, yhtenä isona tietysti Uudenmaan palokuntien ensimmäinen yhteinen opintopäivä Kivijalka 2026, joka on hotelli Vantaassa 26.9. Tämän lisäksi erilaisia tapahtumia, koulutuksia ja kilpailuja on kalenterissa nyt jo, kannattaa seurata liiton kotisivuja https://upl.fi/palokuntatoiminta/ ja sieltä eri toimikuntien kalentereita.
Kun reilu 500 ihmistä valitsee käyttää puolen vuoden aikana aikaansa tähän toimintaan, se kertoo vahvasta sitoutumisesta ja yhteisestä arvosta. Se kertoo siitä, että palokuntatoiminta on paljon enemmän kuin tehtäviä – se on yhteisö, jossa kohdataan, välitetään ja rakennetaan yhdessä.
Ja juuri siksi myös järjestötoiminta on niin tärkeää.













