NTTK vastaanotti muutamia ehdotuksia vuoden nuoriso-osastoksi, ja hakemukset tulivat nähtäväksi anonyymeina, ilman palokuntien nimiä. Nuoriso-osastosta äänestettiin, ja yhdeksällä äänellä Malmin VPK:n nuoriso-osasto valittiin. Myös liitto onnittelee lämpimästi, ja kunniakirjan lisäksi liitto lahjoittaa osastolle 200€.
Osaston johtajana toimii Risto Sinisalo ja varajohtajana Jessika Halttunen.
Tässä perusteluita hakemuksesta:
Malmin VPK:n nuoriso-osasto on aktiivinen ja kehittyvä yhteisö, jossa panostetaan nuorten osallistamiseen, monipuoliseen toimintaan ja koulutukseen. Viimeisen vuoden aikana osastomme on kasvanut ja saavuttanut merkittäviä tuloksia useilla osa-alueilla.
Vuosi 2024 oli osastollemme erityinen, sillä juhlimme 90-vuotista taivaltamme. Juhlavuoden aikana järjestimme monipuolista toimintaa nuorille ja vahvistimme yhteistyötä niin kotimaassa kuin kansainvälisestikin. Lisäksi varhaisnuoriso-osastomme täytti 10 vuotta, ja merkkivuotta juhlistettiin aktiivisella toiminnalla ja uusien nuorten mukaan saamisella.
- Ryhmähengen vahvistaminen ja nuorten aktiivisuus
- Kuluvan vuoden aikana osastossa on keskitytty erityisesti ryhmähengen vahvistamiseen, mikä on näkynyt entistä tiiviimpänä yhteisöllisyytenä ja hyvänä harjoitusaktiivisuutena.
- Nuoriso-osastossamme oli vuoden 2024 aikana yhteensä 33 nuorta, joista noin 25 osallistui aktiivisesti toimintaan ja harjoituksiin.
- Varhaisnuoriso-osastossamme puolestaan oli 18 nuorta, joista aktiivisia oli noin 15.
Kansainvälinen yhteistyö ja kilpailutoiminta
- Toukokuu oli erityinen, sillä vierailimme nuorten kanssa ystäväpalokuntamme luona. Matka tarjosi mahdollisuuden oppia uusia toimintatapoja, jakaa kokemuksia ja vahvistaa kansainvälistä yhteisöllisyyttä.
- Osasto osallistui kesäleirille runsain joukoin, ja mukana oli myös ystäväpalokuntamme, mikä edelleen syvensi yhteistyötämme.
- Nuoremme menestyivät erinomaisesti leirillä järjestetyissä kilpailuissa. Yhdessä kilpailussa saavutimme kaikki mitalisijat, ja toisessa sijoituimme hopealle.
- Kilpailutoiminta on ollut aktiivista – olemme osallistuneet lähes kaikkiin UPL:n järjestämiin kilpailuihin kuluvan vuoden aikana.
- Menestystäkin on tullut, eikä kotiin ole tarvinnut lähteä tyhjin käsin. Merkittävimpänä saavutuksena Veikon Malja -SM-kilpailussa yksi nuoristamme palkittiin parhaana ryhmänjohtajana.
Koulutus, hallitustyöskentely ja osaamisen kehittäminen
- Osaston kouluttajista sekä apukouluttajista lähes kaikki ovat suorittaneet nuoriso-osaston kouluttajakurssin, mikä takaa laadukkaan opetuksen ja valmennuksen.
- Nuorille on tarjottu yhdistystoiminnan koulutusta, muun muassa nuorisomerkkikurssin yhteydessä, mikä kehittää heidän järjestöosaamistaan ja itsenäistä toimijuuttaan.
- Nuoret pääsevät mukaan myös hallitustyöskentelyyn, sillä palokuntamme hallituksessa toimii nuorten edustaja, jonka nuoret valitsevat keskuudestaan. Tämä tarjoaa nuorille arvokasta kokemusta päätöksenteosta ja vaikuttamisesta.
Varhaisnuoriso-osaston toiminta
- Palokunnassamme toimii suuri ja aktiivinen varhaisnuoriso-osasto, jossa nuoret pääsevät jo varhain mukaan palokuntatoimintaan ja oppivat tärkeää ryhmätyöskentelyä sekä turvallisuustaitoja.
- Varhaisnuoriso-osasto täytti edellisen vuoden aikana xx vuotta, ja juhlavuoden aikana osaston toimintaa kehitettiin entistä monipuolisemmaksi.
Toiminnan laajuus ja kirjattu aktiivisuus
- Nuorisotoimintaan on kirjattu osaston tunteina 539 tuntia ja henkilötyötunteina 5774,5 tuntia, mikä osoittaa laajamittaista ja jatkuvaa toimintaa.
